Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 235 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Witam serdecznie Bardzo się cieszę, że odwiedzacie mojego bloga. Na wstępie chciałam się z Wami podzielić moim ostatnim odkryciem !!! A są nim rewelacyjne koktajle dla diabetyków, które maja niski indeks glikemiczny i stanowią świetną zdrową przekąskę szczególnie dla diabetyków. Ja wraz z moją rodziną stosujemy te koktajle i jesteśmy zachwyceni. Także jako Dietetyk gorąco polecam i zachęcam do zapoznania się tym produktem. Katarzyna Pospiech Dietetyk

HIPOGLIKEMIA hormony powodujące wzrost stężenia glukozy we krwi

czwartek, 12 maja 2011 15:30
Skocz do komentarzy

HIPOGLIKEMIA

Z zjawiskiem hipoglikemii mamy do czynienia gdy w naszym organizmie brakuje glukozy.
Dosłownie hipoglikemia znaczy „niedobór glukozy we krwi”.
Zanim jednak omówię samo zjawisko hipoglikemii --> jej objawy, zjawisko odbicia, brzasku czy Somogyi’a. Chciałam zwrócić uwagę także na inne hormony, które powodują wzrost stężenia glukozy we krwi.
Dzięki temu będzie nam łatwiej zrozumieć procesy, których przebieg jest niezawsze zgodny z podpowiadającą nam logiką, przez co stają dość trudne do opanowania.

Regulacja glikemii

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi mieści się w granicach 4-7 mmol/l. Organizm zdrowej osoby jest w stanie regulować stężenie glukozy w tym wąskim zakresie.

Kiedy stężenie glukozy znajduje się poniżej wartości 3,5- 4 mmol/l, wpływa to na działanie całego organizmu. Jako że glukoza jest najważniejszym i jedynym źródłem energii dla naszego mózgu, organizm dąży do tego aby zapewnić mu do niej dostęp. Uruchamia dostępne zapasy, jednocześnie pozostałe komórki oszczędzają glukozę przez zmniejszenie jej zużycia.  

„Mózg nie jest w stanie magazynować glukozy i dlatego jest uzależniony od jej stałej nieprzerwalnej dostawy z krwią. Jednak po długim okresie głodzenia mózg może adaptować się do innego typu paliwa, głównie związków ketonowych.

Tak jak już wcześniej wspomniałam w naszym organizmie oprócz hormonu obniżającego stężenie glukozy we krwi (insuliny) występują także hormony które podwyższające glikemię.
Kiedy dochodzi do obniżenia stężenia glukozy w organizmie uruchamiana jest reakcja obronna tzn. KONTREGULACJA.
W procesie tym nasz autonomiczny układ nerwowy współpracuje z wieloma rożnymi hormonami, aby podnieść poziom glukozy.
Do hormonów kontregulacyjnych zaliczamy:

  • Adrenalina i glukagon --> które podnoszą glikemię 2-4 godzin po hipoglikemii
  • Kortyzol i hormon wzrostu --> których działanie zaczyna się 5-12 godzin po hipoglikemii.

 

WĄTROBA

Stanowi bardzo ważny organ w regulacji stężenia glukozy, gdyż potrafi magazynować glukozę w postaci glikogenu. Glukoza magazynowana jest w czasie sytości natomiast podczas głodu może być pobierana i wykorzystywana przez organizm. Wątroba w okresie niedostatku może także produkować glukozę z tłuszczów i białek w procesie glukoneogenezy.

Większość wyprodukowanej glukozy zostaje wykorzystana przez mózg, który nie wymaga insuliny do jej spozytkowania.

 

  • Chorzy na cukrzycę:

Gdy stężenie glukozy we krwi jest niskie, osoba chora na cukrzyce może także korzystać z zapasów glikogenu. Może się jednak zdażyć , że w wyniku np. intensywnych ćwiczeń fizycznych zapasy glikogenu zostały zużyte,  wówczas organizm będzie miał mniej środków aby walczyć z ewentualną hipoglikemią, która może potem wystąpić po dłuższym okresie czasu (np. w nocy)

U dzieci zapasy glikogenu są mniejsze i wystarczają na krótszy czas głodu. Dziecko zużywa glukozę szybciej niż dorosły, nawet przy niskim poziomie aktywności. Dzieje się tak dlatego ze mozg dziecka jest większy w porównaniu do masy ciała niż u dorosłego.

GLUKAGON

Nasz organizm potrzebuje stałej dostawy glukozy, w ciągu dnia zaspokajasz łaknienie średnio co 4 godziny natomiast w nocy nie jesz 8-10 godzin. Jest to możliwe dzięki zapasom glikogenu w naszej wątrobie, który przy udziale hormonów GLUKAGONU i ADRENALINY rozkładany jest do glukozy.

U dzieci u których zapas glikogenu jest mniejszy musza jeść częściej.
Po kilku latach trwania choroby zdolność organizmu do produkcji wystarczającej ilości glukagonu w odpowiedzi na hipoglikemie zazwyczaj zanika. Dzieje się tak zarówno u dzieci jak i u dorosłych
.

U zdrowych osób produkcja glukagonu ulega zmniejszeniu , gdy stężenie glukozy i insuliny wzrasta po posiłku. U osób z cukrzycą produkcja glukagonu nie ulega zmniejszeniu po podniesieniu poziomu glukozy we krwi, ponieważ stężenie insuliny wstrzykniętej podskórnie będzie niskie, gdy dotrze ona do produkujących glukagon komórek alfa w trzustce.

U osób zdrowych insulina produkowana jest w trzustce. Ponieważ krew z trzustki najpierw dostaje się do wątroby, narząd ten otrzymuje insulinę najszybciej w największym stężeniu.
Natomiast gdy insulina zostanie wstrzyknięta do tkanki podskórnej, przedostaje się ona do powierzchniowych naczyń krwionośnych, a dopiero po przejściu przez serce do wątroby. Dlatego u osoby chorej na cukrzyce stężenie insuliny docierającej do wątroby jest o wiele niższe niż u osoby zdrowej.
Jest to bardzo ważna informacja, która pozwoli lepiej zrozumieć zjawiska omawiane w następnych artykułach.

 

ADRENALINA

Adrenalina tak jak glukagon podnosi stężenie glukozy poprzez przemianę zgromadzonych w wątrobie zapasów glikogenu. Jest hormonem stresu wydzielanym przez gruczoły nadnerczowe, a jej stężenie podnosi się na skutek reakcji stresowych, temperatury i kwasicy.

Sytuacje stresowe,  nawet ekscytacja podczas oglądania filmu wywołują wyrzut adrenaliny. Osoby zdrowe poradzą sobie z dodatkowa porcją glukozy, natomiast u osób z cukrzyca powoduje to wzrost wartości glikemii.

 

KORTYZOL

Kortyzol jest kolejnym ważnym hormonem stresu, który wpływa w różny sposób na metabolizm organizmu. Podnosi on stężenie glukozy we krwi poprzez produkcje glukozy z białek (GLUKONEOGENEZA) oraz zmniejszenie komórkowego zużycia glukozy. Kortyzol powoduje także przemianę tłuszczów w kwasy tłuszczowe,  które następnie mogą ulec w przeminie w związki ketonowe.

 

HORMON WZROSTU

Hormon wzrostu wytwarzany jest przez przysadkę. Jego najważniejszym działaniem jest stymulacja wzrastania, jednakże podwyższa on również stężenie glukozy we krwi poprzez przeciwdziałanie insulinie na powierzchni komórki – zmniejsza zdolność wnikania glukozy do komórki. Hormon ten powoduje również wzrost tkanki mięśniowej i pobudza przemianę tłuszczów w organizmie.
Więcej na temat hormonu wzrostu w artykule „Zwiększone zapotrzebowanie na insulinę w okresie dojrzewania”

 

Źródło: Cukrzyca typu 1. Ranar Hanas

Podziel się
oceń
9
1Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  58 805  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

O moim bloogu

Blog prowadzony przez dietetyka, poświęcony tematyce związanej z cukrzycą. Porusza wszelkie aspekty życia z cukrzycą. Będzie zawierał również diety i informacje na temat zdrowego odżywiania.

O mnie

Z wykształcenia jestem Dietetykiem.
Temat cukrzyca pojawił się w moim życiu jeszcze w liceum kiedy poznałam mojego męża, który to właśnie choruje na cukrzycę. Chcąc lepiej poznać ten nieodłączny element naszego wspólnego życia wybrałam się na studia związane z odżywianiem (jako że cukrzyca jest chorobą metaboliczną, właściwe żywienie jest podstawą jej leczenia). Kiedy pisałam pracę dyplomową na temat roli dietoterapii w leczeniu cukrzycy, zdałam sobie sprawę iż osoby chorujące na cukrzycę nie przywiązują aż tak dużej uwagi do prawidłowego odżywiania, większość chorych z którymi miałam kontakt uważało że większe dawki insuliny załatwią sprawę i pozwolą im żyć normalnie jak reszta zdrowych osób. Wtedy zainteresowałam się odchudzaniem i żywieniem sportowców, uważając iż te właśnie osoby przywiązują większa uwagę do odżywiania i chętniej będą ze mną współpracować korzystając z moich porad. Jednak że chyba jednak cukrzyca jest moim powołaniem :) ponownie zapukała do moich drzwi, kiedy moja 2 letnia córeczka zachorowała na cukrzycę. Wtedy zdałam sobie sprawę, że muszę zając się tym tematem na poważnie. Jej przypadek udowodnił mi jak ważna jest dieta i znajomość zasad prawidłowego żywienia, i jakie jest to trudne nawet dla dietetyka aby doprowadzić do wyrównania cukrzycy tak małego dziecka.

Mam nadzieję, że prowadząc ten blog będę mogla pomóc także innym chorym na cukrzycę.
Zgodnie z chińskim powiedzeniem "Daj człowiekowi rybę, a zaspokoisz jego głód na jeden dzień. Naucz go łowić ryby, a nie będzie głodny przez resztę życia".
Chciałabym podzielić się moja wiedzą i nauczyć wszystkich zainteresowanych jak zmienić błędne nawyki żywieniowe, komponować właściwe jadłospisy i zdrowo się odżywiać aby pozostać w jak najlepszym zdrowiu jak najdłużej.

Chętnie też poznam wasze historie, rady i doświadczenia. Gdyż każdy chorujący na cukrzyce staję się jej specjalistą mając z nią do czynienia 24 godziny na dobę.

Lubię to

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 58805

Horoskop

ŹRÓDŁA informacji : - "Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży i dorosłych" Ragnar Hanas - czasopismo DIABETYK - Leksykon Zdrowia

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

RTV-AGD